Filtreleme kriteri
Kategoriler
Markalar
more... less
Fiyat
Filtrele

Turuncukasa Blog

Ev mutfak Ürünleri

Ev Dekorasyon Ürünleri

Sunlife Vitamin C 1000 mg

Besin Takviyeleri

Besin Takviyeleri

Sağlıklı yaşamın yolu dengeli beslenmeden geçse de ; gündelik koşuşturmalar, dengesiz beslenme düzeni, fast food yiyecekler ve değişen yeme alışkanlıkları sonucunda ne yazık ki sağlıksız bir yaşam tarzı ile karşı karşıya kalınıyor. Dengesiz beslenme sonucunda gereksinim duyduğu vitaminleri alamayan vücudun direncinin azalması ile sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bu tarz vitamin eksikliklerinin giderilmesi için de besin takviyelerinden destek alınması gündeme gelebiliyor.

Besin Takviyeleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücudun sigara kullanımı, fast food tüketimi ve dengesiz beslenme sonucunda oluşan eksikliklerini tamamlamak için üretilen besin takviyeleri vücuda daha fazla besin maddesi alınmasını sağlıyor. tablet, hap, kapsül, toz ve sıvı şeklinde olabilen besin takviyeleri; mineralleri, vitaminleri, enzimleri, probiyotikleri, bitkisel ilaçları ve amino asitleri içeriyor.

Günümüzde pek çok kişi beslenmelerini destekleme isteğinin yanı sıra daha enerjik hissedebilmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek veya sağlıklı beslenemediği durumlarda vücudunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına besin takviyelerinden yararlanıyor. Özellikle 50 yaş üzerindeki kadınlar, emzirme dönemindeki kadınlar ile uzun süre kapalı alanlarda kalan kişiler besin takviyelerini kullanmaya ihtiyaç duyabiliyorlar.

Besin Takviyeleri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Besin takviyelerinin etkili olabilmesi ve hücresel düzeyde vücudun rejenerasyonunu sağlayabilmesi için nano teknoloji ile üretilmiş olması gerektiğini uzmanlar belirtiyor. Ayrıca hücre geçirgenliğinin maksimum düzeyde olması da dikkat edilecek noktalar arasında yer alıyor. Çünkü alınan besin takviyesi hücre içerisine girmediği takdirde hiçbir şekilde etkili olamıyor.

Bazı besin takviyelerinin az da olsa yan etkileri bulunduğundan bunlara mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin K vitamini kan sulandırıcıların etkisini, Ginkgo kan incelmesini azaltabiliyor. Sarı kantaron bitkisi depresyon, anksiyete ya da sinir hastalıklarının etkisinin hafifletilmesinde kullanılmakla birlikte antidepresanlar ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların parçalanmasını hızlandırıp etkilerini azaltabiliyor.

Ayrıca sigara içen kişilerin özellikle yüksek beta karoten içeren bazı takviyelerin kullanımı konusunda dikkatli olması uzmanlar tarafından öneriliyor. Hamile kadınlar için ise balık yağı da dahil olmak üzere A vitamini içeren besin takviyeleri, önerilen dozun büyük ölçüde ve uzun süre boyunca aşılması durumunda zararlı olabiliyor ve doğum kusurları ortaya çıkabiliyor.

Bağırsak ve mide rahatsızlığı olan kişilerin yüksek oranda çinko içeren besin takviyelerini kullanırken dikkatli olması gerekirken, diyabet rahatsızlığı olan hastaya verilen vitaminlerin içerisinde şeker olup olmadığının kontrol edilmesi hayati derecede önem taşıyor. Ayrıca tansiyon hastalarının da içeriğinde yüksek sodyum olan bir besin takviyesi kullanmaması gerekiyor. Astımı ya da alerjik rahatsızlıkları olan kişilerin alerjin bitkisel içerikler konusunda uyarılması kişilerin sağlığı açısından önemli bir konu olarak kabul ediliyor.

Herhangi bir besin takviyesine ihtiyaç duyulup duyulmadığının belirlenmesi, mevcutta alınan ilaçlar varsa bunlarla olası etkileşimlerinin gözden geçirilmesi için öncelikle bir doktor ile konuşmak en doğru adımlardan biri olarak kabul ediliyor.

Kaliteli Besin Takviyeleri Seçmek Neden Çok Önemlidir?

Ucuz ve kalitesiz ürünlerin kullanılması özellikle de çevreden gelen tavsiyeler ile seçilen ürünlerin kullanılması istenilen sonuçların alınamamasına yol açıyor. Bu nedenle bir uzman yardımı ile hangi takviyeye ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi ve ardından en kaliteli ürünün satın alınması oldukça önemli bir konu olarak kabul ediliyor.

Besin takviyeleri ürünleri almak isteyen kişilerin, seçimlerini; ilave koruyucuların, yapay renklendiricilerin, hidrojenize yağların ve bunun dışındaki diğer istenmeyen maddelerin yer almadığı, yüksek kaliteli besin takviyelerini tercih etmesi gerekiyor. Çünkü, istenmeyen bu bileşenlerin besin takviyelerinin biyoyararlanımını ya da sağlığı geliştirici potansiyelini azaltması söz konusu olabiliyor.

Besin Takviyeleri Hangi Sıklıkta Alınmalıdır?

Besin takviyelerinin mutlaka belirli aralıklarla kullanılması gerekiyor. Eğer günde beş taneden fazla farklı besin takviyesi kullanılıyorsa negatif ilaç etkileşimleri durumu ile karşı karşıya kalınması söz konusu olabiliyor. Besin takviyelerinin de ilaçlar gibi dikkatli kullanılması, açken alınacakların yemekten önce, tokken kullanılacakların yemekten sonra alınmasına özen gösterilmesi besin takviyelerinin etkisi açısından önem taşıyor. ginseng, gingko özleri gibi besin takviyelerinin uyku kaçırabilmesi söz konusu olduğundan bunların sabah saatlerinde alınması öneriliyor.

Besin takviyelerinin belirli zaman dilimlerinde ve belirli aralıklarla kullanılması; sürekli alınabilecek olanlara bile belirli zamanlarda 15 - 20 günlük aralar verilmesi daha yararlı kabul ediliyor. Besin takviyelerinin kullanım dozları için bir uzman yardımı alınması, önerilen günlük kullanım dozlarına uyulması gerekse de başlangıçta düşük dozlarla başlanması ve hassasiyet oluşup oluşmadığının izlenmesi öneriliyor. Herhangi bir yan etki oluşmadığı görüldüğü takdirde dozun yavaş yavaş artırılması söz konusu olabiliyor.

Hangi Besin Takviyeleri Ürünlerini Kullanmalıyım?

En sık kullanılan besin takviyeleri D ve E vitaminleri, demir ve kalsiyum gibi mineraller, sarımsak ve ekinezya gibi otlar, probiyotik, glukozamin ve balık yağları gibi özel ürünler oluyor. Kemik yapılarını güçlendirmek isteyenler kalsiyum ve D vitamini desteklerini tercih ederken; hafıza, beyin fonksiyonları ve kalp sağlığı üzerinde etkili Omega 3 yağ asitlerini almak isteyenler bunu içeren besin takviyelerine yönelebiliyorlar. Probiyotikler, bağırsak mikrobiyatasını güçlendirmekte oldukça önemli bir katkı sağlıyor. Besin takviyeleri içerisinde bulunan C vitamini, L-Lösin, glutamik asit, L-Sistein ve MSM gibi maddeler kan akışını artırıyor. Kan akışının artması ve damarların genişlemesi vücudun beslenmesine ve hücre yenilemesine yol açıyor.

Yoğun çalışma hayatı nedeni ile düzensiz beslenilen durumlarda hem vücudun bağışıklık sisteminin daha güçlü tutulması hem de daha dinamik hissedilmesi için bazı minerallerin ve vitaminlerin kullanılması faydalı olabiliyor. Ayrıca meyve tüketimi eksikliği nedeniyle alınamayan vitaminler de besin takviyesi şeklinde almak öğüne destek olmasının yanı sıra metabolizmayı da canlı tutmayı sağlıyor. Diyet yapıldığı durumlarda da vitamin ve mineraller en önemli destekleyiciler oluyor. İleri yaşlardaki kişilerin de gün içinde aldıkları besinlere ek vitaminler kullanmaları uzmanlar tarafından öneriliyor. Yaşı ilerlemiş kişilerin özellikle B12, folik asit ve D vitamini gibi vitaminlerle, kalsiyum ve potasyum gibi mineralleri takviye olarak alması daha sağlıklı ve dinç olmalarına destek oluyor.

Besin Takviyelerini Kullanmak Neden Önemlidir?

Hem vücut hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için besin takviyeleri alan kişilerin, mutlaka alacakları ürünün içeriğindeki maddelerin neler olduğunu kontrol etmesi gerekiyor. Alınan gıda takviyesinin etkili olması isteniyorsa; içinde L-Sistein, Alfa Lipoik Asit, C vitamini, çinko, deniz menşeli tripeptit kollajeni, L-Glutamin, L-Arginin, selenyum, MSM olup olmadığının incelenmesi önem taşıyor.

Besin Takviyeleri Ürünlerinin Fiyat Aralıkları Nelerdir?

Besin takviyelerinin fiyatları üründen ürüne belirli özelliklere göre değişiklik gösteriyor. Zencefil, limon, sarımsak türü besinleri içeren bitki suyu karışımlarının fiyatlarında içeriklerine göre küçük farklılıklar olabiliyor. Bitki karışımı kapsülleri de marka farklılıkları dışında hemen hemen aynı fiyat aralığında bulunuyor. Besin takviyelerinin fiyatları genellikle markaya, ürünün içeriğine, kapsül sayısına göre belirleniyor.

En Kaliteli Besin Takviyeleri Ürünleri TuruncuKasa’da

TuruncuKasa her ürün grubunda kaliteyi üst düzeyde tutma anlayışını besin takviyeleri kategorisinde de sürdürüyor. Besin takviyeleri konusunda en kaliteli markaların geniş yelpazedeki ürünlerini uygun fiyat politikası ile müşterilerine sunuyor. Siz de www.turuncukasa.com adresini ziyaret ederek kendiniz için en uygun ürünleri, avantajlı fiyatlarımızla satın alabilirsiniz.

Fırsat Ürünlerini Kapat Fırsat Ürünleri.
whatsapp ile bize yazın. Whatsapp İletişim